رینوپلاستی به زبان ساده همان جراحی زیبایی بینی است، یعنی در این جراحی شکل ظاهری استخوان و غضروف و گوشتی را جراح متخصص تغییر خواهد داد.

رینوپلاستی چیست؟

رینوپلاستی عمل جراحی است که حالت بینی را تغییر می‌دهد. هدف از انجام رینوپلاستی می‌تواند تغییر شکل ظاهری بینی، بهبود تنفس و یا هردو باشد.قسمت بالایی ساختمان بینی از استخوان است و قسمت پایینی کارتیلاژ.رینوپلاستی می‌تواند استخوان، کارتیلاژ، پوست و یا هر سه را تغییر دهد.رینوپلاستی اندازه، حالت و یا تناسب بینی شما را تغییر می‌دهد. این عمل می‌تواند در جهت رفع نقصی که از آسیب‌دیدگی ناشی شده انجام شود یا در جهت برطرف ساختن ایرادی مادرزادی و یا بهبودی مشکل تنفسی در فرد باشد.

*قبل از رینوپلاستی چه نکاتی را باید در نظر گرفت.*

قبل از این جراحی زیبایی بینی لازم است یکسری نکات را در نظر گرفته و آن را رعایت کرد؛ اینگونه خطرات احتمالی بعد این عمل کاهش پیدا خواهد کرد و همچنین دوران نقاهت بعد از عمل نیز کوتاه خواهد شد.

 1. دکتر متخصص باید سابقه ی پزشکی شخصی که قصد جراحی رینوپلاستی را دارد مطالعه کند؛ چرا که ممکن است شخص داروهایی را مصرف کند که با مواد بیهوشی تداخل ایجاد کند یا ممکن است شخص دارای بیماری مانند هموفیلی باشد که در این صورت هنگام جراحی ممکن است شخص دچار خونریزی های شدید شود.
 2. قبل از عمل باید یک رژیم غذایی را دنبال کرد و در صورت نیاز برخی از مکمل ها را با مشورت پزشک مصرف کرد.
  همچنین مصرف برخی از ویتامین ها مانند ویتامین A و ویتامین D را کم کرد؛ چرا که این نوع از ویتامین ها باعث رقیق شد خون خواهد شد و مصرف آن ها مدتی قبل از عمل باعث خواهد شد طی جراحی خونریزی شدید شود.
  علاوه بر آن بعد از عمل جراحی جای بخیه دیرتر خوب شود و شخص دچار خونریزی های مکرر شود.
 3. قبل و بعد از جراحی لازم است شخص اگر سیگار مصرف می کند، استفاده از آن را متوقف کند. چرا که سیگار یکی از عواملی است که روند بهبود زخم ها را کاهش خواهد داد. نیکوتین موجود در سیگار باعث خواهد شد رگ های خونی منقبض شوند؛ در نتیجه ی این عمل اکسیژن و خون لازم به بینی نخواهد رسید؛ این اتفاق باعث خواهد شد زخم ها دیرتر خوب شوند و جراحی را دچار مشکل کند.
 4. قبل از عمل جراحی حتما 2 الی 3 هفته مصرف قرص هایی نظیر آسپرین و ایبوپروفن را باید قطع کرد. این دارو ها و نظیر آن ها که روند لخته شدن های خون را کاهش خواهند داد. هنگامی خون نتواند دچار لختگی شود، در حین جراحی و حتی بعد از آن شخص دچار خونریزی های بسیار از ناحیه بخیه خواهد شد.

نکاتی که بعد از رینوپلاستی باید رعایت کرد

بعد از عمل جراحی باید برای تسریع روند بهبودی یک سری نکات را رعایت کرد چرا که رعایت نکردن هر کدام از آن ها باعث خواهد شد بینی شخص دچار خونریزی یا از دست دادن فرم خود شود.

 1. تا زمان بهبودی کامل بینی از دویدن و انجام ورزش های دارای جنب و جوش بالا یا سنگین باید خودداری کرد.
 2. از بلند کردن وسایل سنگین وزن یا فشار زیاد به بدن باید اجتناب کرد.
 3. از فین کردن های محکم برای تخلیه ی مخاط بینی، که بعد از عمل زیاد می شود نیز باید اجتناب کرد.
 4. تا یک ماه از خوردن غذا های سفت که باعث خواهد شد به فک و بینی فشار وارد شود باید خودداری کرد.
 5. هر حرکت صورت که باعث کشیده شدن و فشار به بینی می شود را نباید انجام داد.
 6. تا زمانی که دکتر اجازه نداده است باید مدتی شنا کردن را از برنامه ی تفریحی و ورزشی خود حذف کرد.

نمونه کارهای جراحی بینی کلینیک جوانه

جهت مشاوره و ارایه تخفیفات ویژه شماره تماس خود را وارد نمایید