درمانی

6 بیماری با افزایش چاقی کودکان !

8

6 بیماری با افزایش چاقی کودکان !

چاقی دوران کودکی یکی از مسائل مهم این روزها است که ریشه های خود را گسترش داده است. چاقی دوران کودکی به عنوان یک بیماری جدی پزشکی شناخته می شود که در آن کودک در مقایسه با وزن سن و قدش اضافه وزن دارد. اضافه وزن در دوران کودکی می تواند منجر به مشکلات مختلف سلامتی شود و به همین دلیل است که مقابله با این اختلاف بسیار مهم است .

درمان مناسب چاقی می تواند سلامت کودک را حفظ کند و در عین حال خطر عوارض سلامتی را کاهش دهد.

6 بیماری با افزایش چاقی کودکان !

برای کودکان بسیار مضر است و کودکان چاق بیشتر از افراد چاق مستعد ابتلا به بیماری های مختلف سلامتی هستند. چاقی در دوران کودکی می تواند خطر ابتلا به موارد زیر را افزایش دهد:

  • فشار خون بالا و سطح کلسترول بالا
  • مقاومت به انسولین و دیابت نوع 2
  • انواع بیماری های قلبی عروقی
  • مشکلات تنفسی مانند آپنه خواب و آسم
  • مشکلات روانی مانند استرس، اضطراب و اعتماد به نفس پایین.
  • انواع مختلف سرطان

 

عواملی که نقش بسزایی در چاقی کودکان دارند

وزن بدن در سنین مختلف متفاوت است و افزایش وزن بیش از حد در مدت زمان بسیار کمتر می تواند مایه نگرانی باشد. دلایل مختلفی برای آن وجود دارد – عوامل محیطی، ترجیحات سبک زندگی و محیط فرهنگی. شاخص توده بدنی (BMI)، که وزن را با در نظر گرفتن قد کودک نشان می دهد، معیار شناخته شده ای برای دانستن اینکه آیا کودک شما واقعاً اضافه وزن دارد یا خیر است. دیابت بارداری در دوران بارداری عامل بزرگی است که می تواند منجر به افزایش وزن هنگام تولد و همچنین افزایش خطر چاقی در آینده شود. نه تنها این، بلکه دیجیتالی شدن نیز نقش بزرگی در کاهش فعالیت های بدنی از زندگی کودک دارد که منجر به چاقی می شود.

پیشگیری از چاقی کودکان

در دوران کودکی اقدامات مختلفی وجود دارد که والدین می توانند برای پیشگیری از چاقی دوران کودکی و سایر بیماری های مرتبط با آن انجام دهند.

  • یک رژیم غذایی سالم را بگنجانید: گنجاندن یک رژیم غذایی سالم و مغذی در سبک زندگی کودک شما اولین و مهمترین قدم برای سلامتی است. افزودن سبزیجات برگ سبز، میوه ها، غلات کامل، آجیل و دانه ها در رژیم غذایی کودک شما می تواند سلامت کلی کودک شما را تقویت کند و چربی کمتر و فیبر بیشتری را که در حفظ وزن سالم ضروری است، تامین کند.
  • به کودکان در مورد کنترل وعده غذایی آموزش دهید: گفتن اهمیت کنترل وعده غذایی به کودک خود راهی عالی برای کنترل اشتهای اوست. کنترل مقدار مصرف کالری دریافتی را به یکباره کاهش می دهد و به هضم مناسب کمک می کند که به کاهش وزن کمک بیشتری می کند. 4-5 وعده غذایی کوچکتر برای کودک خود سرو کنید تا نتایج موثری داشته باشد.
  • یک رژیم ورزشی بگنجانید: مطمئن شوید که کودک شما 30 تا 45 دقیقه رژیم ورزشی را به طور منظم انجام دهد. این نه تنها به از بین بردن پوندهای اضافی بدن کمک می کند، بلکه خطر ابتلا به انواع بیماری ها را نیز کاهش می دهد. یک جلسه منظم از فعالیت های مختلف مانند دوچرخه سواری، پیاده روی، دویدن، ایروبیک و یوگا در پیشگیری از چاقی کودکان موثر است.
  • آب: آب به دفع سموم از بدن کمک می کند و هوس افراد معتاد یا مواد غذایی شیرین را کاهش می دهد که می تواند منجر به افزایش وزن شود. هیدراته ماندن در طول روز برای عملکرد موثر بدن بسیار مهم است.

پیشگیری از افزایش چاقی کودکان !

پیشگیری از چاقی در دوران کودکی برای به حداقل رساندن خطر ابتلا به بیماری های مختلف بسیار مهم است. برخی از تغییرات سبک زندگی سالم را در برنامه روزانه کودک خود بگنجانید و اگر کودک شما در مدت زمان کوتاهی بیش از حد وزن اضافه کرد، با پزشک مشورت کنید.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.